Geneza nazwy „druk 3d”

elly 3dp

Technologia 3d miała szereg różnych odsłon. Każde ujęć i sposobów drukowania 3d miało swoją specyfikę i własną, dość egzotyczną dla zwykłego śmiertelnika nazwę. Wystarczy tu wspomnieć o technologiach takich jak stereolitografia (SLA), osadzanie stopionego materiału (FDM), produkcja laminowanych obiektów (LOM) czy też selektywne spiekanie laserowe (SLS). Metodą druku 3d, która otrzymała nazwę o największym potencjale marketingowym była 3 Dimensional Printing techniques, od której wzięło się określenie używane do dzisiaj.

Z CORPORATION

Druk 3d zyskał ogromną popularność w szeregu ostatnich lat. Rynek drukowania 3d znacznie rozrósł się również w Polsce, a rodzime firmy często odnoszą duże sukcesy, czego przykładem może być marka Cubic Inch. Pierwsze pomysły, które stworzyły podwaliny pod druk 3d zaczęły krystalizować się już w latach 60-tych, ale nazwa, której tak często używamy w dniu dzisiejszym, powstało stosunkowo niedawno, a dokładnie w roku 1993. Stworzyli ją naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), jednej z najstarszych uczelni technicznych w Stanach Zjednoczonych.

3dp

Zespół złożony z wybitnych naukowców, takich jak Emanuel “Ely” M. Sachs, John S. Haggerty, Michael J. Cima oraz Paul A. William opracowali wtedy technologię zwaną w skrócie 3DP (od „3 Dimensional Printing”). Za twórcę nazwy „druk 3d” uważa się pierwszego z nich – Emanuel`a “Ely” M. Sachs`a. Miał on wymyślić ten termin w czasie pracy nad nową metodyką drukowania 3d. Amerykanie złożyli swój wniosek patentowy 9 kwietnia 1993 roku, a 23 sierpnia 1994 roku mogli cieszyć się już jego zatwierdzeniem. Specjaliści z MIT poszli w ślady legendarnego Charlesa Hulla i po otrzymaniu patentu stworzyli firmę, która bazowała na opracowanej przez nich metodzie druku 3d w czasie pracy. Z biegiem czasu Z Corporation stała się jednym z głównych graczy na rynku druku 3d. W 2011 roku marka została przejęta przez firmę 3D Systems, stworzoną przez Hulla. W obecnych czasach technologia 3DP zmieniła notację i określana jest jako Color Jet Printing (CJP).

0 comments on “Geneza nazwy „druk 3d”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *